بیزینس پلن چیست؟

طرح کسب و کار یا همان بیزینس پلن[1]، موضوع تازه­ای در دنیای کسب و کار نیست. بیزینس پلن بعد از وقوع انقلاب صنعتی شکل گرفت و با گذر زمان، چهره ی جدیدتری به خود گرفت. بیزینس پلن در واقع یک سند تجاری است. این سند تجاری مبین این است که کسب و کار شما چیست؟ چگونه کار می­کند و چطور قرار است به سوددهی برسد.

این پلن می­تواند مثل یک نقشه راه دقیق عمل کند. با داشتن بیزینس پلن می ­توان انتظار داشت که در طول مسیر، به بیراهه نروید. تمام انرژی و وقت شما با یک پلن دقیق، می­تواند برای توسعه کسب و کار و استارت آپ صرف شود.

بیزینس پلن سندی است که برای هر کسب و کاری نیاز نیست نوشته شود. اگر کسب و کار کوچکی دارید و از درآمد آن راضی هستید و نیازی به گسترش و توسعه ­ی آن نمی ­بینید، نیازی نیست که بیزینس پلن بنویسید. اما اگر قرار است که یک استارتاپ راه اندازی کنید و یا کسب و کار فعلی خود را گسترش دهید، حتما نیازمند بیزینس پلن هستید.

بیزینس پلن را نباید با بیزینس مدل اشتباه گرفت. بیزینس پلن شامل تمام موارد مالی و استخدام و سود دهی و هر چیزی که مربوط به کسب و کار است، می­باشد. در واقع یک نقشه راه بلند مدت برای شرکت در نظر می­گیرد.


[1] Business plan

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.